آنتی کیترا وسیله ای بسیار عجیب و مرموز مربوط به یونان باستان با قدمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال قبل از میلاد که دانشمندان تاکنون نتوانسته اند مکانیزم آنرا درک کنند. 

به گزارش تاپ دیجیت، کشتی غرق شده ای در نزدیکی جزیره آنتیکیترا وجود داشت که لاشه آن در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط گروهی از غواصان محلی کشف شد. آنها در طی بازدیدهای خود از لاشه کشتی غرق شده، تندیس های مرمرین و برنزی، ظروف سفالی، عینک های خاص، جواهرات، سکه و اشیاء مختلفی را پیدا کردند. این بازدید ها و اکتشافات ادامه داشت تا آن که در سال ۱۹۰۱ غواصان با جعبه ای چوبی رو به رو شدند که در خود وسیله فلزی به همراه چرخ دنده های مختلف را حمل می کرد. 

این وسیله پیچیده که ظاهری ساعت مانند داشت، از حداقل ۳۰ چرخ دنده برنزی و مختلف تشکیل شده بود. بقایای این وسیله پیچیده بعدها به سه بخش عمده تقسیم شد که هم اکنون شامل ۸۲ قطعه مختلف می شوند. جالب آن که ۴ قطعه از این دستگاه چرخ دنده های مخصوص خود را دارند و بر روی بسیاری از قطعه نوشته ها و حکاکی هایی به چشم می خورد. ابعاد بزرگ ترین چرخ دنده در میان قطعات ساز و کار آنتیکیترا، قطری ۱۴ سانتی متری دارد و بر روی آن ۲۲۳ دندانه به چشم می خورد. ادامه مطلب...